Exhibition Viktor Kolář: Contemporary

The name of Viktor Kolář is tightly tied with Ostrava. It is tied with people and their incessant movement, as well as with their staled loneliness in the streets and squares of this industrial region. Through them, he not only captured the universal story transcending the city, but he also transformed the genre of documentary photography itself. The stories captured in his photos are sometimes alarming, but more often existential, civil, and poetic. “He lived abroad for long enough to see his country, and especially his home town Ostrava, in a global context. The price he paid for his return – the experience of an immigrant in his own motherland – enabled him to see his hometown in a new surprising perspective,” as the writer Jan Balabán wrote about Viktor Kolář.

Some of his works capturing day to day lives of inhabitants of Ostrava in the sixties, the seventies and the eighties, as well as in the revolutionary nineties, became quite iconic. After the year 1989, Viktor Kolář started looking for new stories and later moved to digital photography.

The exhibition in the 400 ASA gallery is titled “contemporary”. It is because the exhibition introduces works from the beginning of the nineties till now. With the new times, his photos took on a new style of expression, as well as new poetics.

At the beginning of the new millennium, Viktor Kolář started photographing in color. As he says: “I do it to capture this not quite visible, more of a sensed conflict, between real life and its virtual variant. People created the virtual world so they can live better in the contemporary accelerated world – forever leaping ahead, where it is all fragrant and sexy among the abundance of products…”

 

Viktor Kolář was born in Ostrava in 1941 to a family of a photo studio owner and a photo supplier. He studied at the Pedagogic Institute and in 1964 he had his first exhibition. After the occupation, he left for Canada where he worked at a molybdenum extraction site and in nickel forges in Manitoba. Thanks to art funds he photographed the shopping malls of Montreal, where the Optical Gallery  exhibited his works. 

 

In 1973, he returned to Ostrava through Paris and London. Upon his return, he was enticed by the communist police to cooperate and after that he worked as a miner in the new smelter of Klement Gottwald. Through the years 1975 – 1984, he worked as a theater technician in the Petr Bezruč Theater.

Only after the year 1985, he was permitted to freely employ his talents. In 1991, he received the prize of the Mother Jones foundation in San Francisco. In the last 10 years, he has had exhibitions in Basilei, Berlin, Hannover, Moscow, Saint Petersburg, Toronto and Torino.

Post a Comment

Jméno Viktora Koláře je pevným poutem spojeno s Ostravou, a také s lidmi. S neutuchajícím pohybem lidí i nehybnou samotou v ulicích, náměstích a zákoutích tohoto průmyslového regionu. Skrze ně Viktor Kolář zachytil zcela univerzální poselství, které přesahuje nejen město, ale i to, co definujeme jako fotografický dokument. Poselství jeho snímků je někdy alarmující, ale možná ještě více existenciální, poetické, civilní. „Pobyl v cizině dost dlouho na to, aby svou zemi a především rodné město Ostravu uviděl ve světových souvislostech a měřítcích, a cena, kterou za svůj návrat zaplatil – zkušenost exilu ve vlastní zemi – mu dala schopnost uvidět rodné město a lidi v něm v nové, překvapivé perspektivě,“ napsal o Viktoru Kolářovi spisovatel Jan Balabán.

Některé Kolářovy snímky zachycující každodennost obyvatel Ostravy ze šedesátých let, normalizace i přelomových devadesátých let se staly doslova ikonickými. Po roce 1989 Viktor Kolář objevil nová témata a později přešel částečně z analogové k digitální fotografii. 

Výstava ve 400 ASA Gallery nese v názvu slovo „současnost“. To proto, že představuje práce Viktora Koláře od počátku devadesátých let 20. století do současné doby. S novou dobou dostaly postupně Kolářovy fotky nový výraz a novou poetiku. 

Od začátku nového milénia začal fotografovat barevně. Jak sám říká: „to abych zachytil ne dost viditelný, ale spíše tušený konflikt mezi reálným světem a jeho virtuální variantou. Ten virtuální si podle mě lidé vytvořili proto, aby se jim „lépe žilo“ v současném zrychleném – pádícím světě vpřed, kde to je voňavé a sexy uprostřed  hojnosti produktů…”

 

Viktor Kolář se narodil v Ostravě v roce 1941 v rodině majitele fotoateliéru a prodejny s fotografickými potřebami. Studoval Pedagogický institut, a v roce 1964 měl v Ostravě první autorskou výstavu. Po sovětské okupaci odešel do Kanady, kde pracoval na těžbě molybdenu a v niklových hutích v Manitobě. Díky uměleckým stipendiím fotografoval nákupní centra v Montrealu, kde také na půdě Optical Gallery vystavil své práce. 

V roce 1973 se však přes Paříž a Londýn vrátil zpět do Ostravy. Byl vyslýchán komunistickou policií a lákán ke spolupráci. Následně pracoval jako dělník v Nové Huti Klementa Gottwalda, a poté v letech 1975 – 1984 jako jevištní technik Divadla Petra Bezruče. 

Teprve od roku 1985 se mohl opět věnovat fotografii ve svobodném povolání. V roce 1991 získal cenu Nadace Mother Jones v San Francisku. Jen v posledních deseti letech vystavoval v Basileji, Berlíně, Hannoveru, Moskvě, Petrohradu, Torontu a Turínu.

Post a Comment

© 2020 400 ASA